رژه تابلوهای خارجی درشهر

Rate this item
(0 votes)

قرمزی Canon روز زمینه سفید، سفیدی Samsung  در پس زمینۀ آبی یا رنگ آبی Panasonic در تابلوهای نئونی و درخشان خیابان جمهوری و میرداماد، شاید درخشنده و جذاب تر از بیلبوردهای عادی شهر باشد، اما ماده سوم آئین نامه اجرای تبلیغات شهری و محیطی، چنین جذابیتی را به دلیل استفاده از حروف خارجی قانونی  نمی داند.

این قانون چندین ساله را بسیاری از دست اندرکاران تبلیغات می شناسد، هر چند ممکن است سازندگان تابلوهای بزرگ چند میلیون تومانی سردر فروشگاه ها و نمایندگی فروش محصولات خارجی ، از آن بی خبرباشند.

به همین دلیل وزارت ارشاد در اطلاعیه ای جدید برموارد قانونی که وجود داشته و رعایت نشده، تأکید می کند و به فروشگاه ها تا پایان دی ماه فرصت می دهد ضوابط را رعایت کنند. ضوابط و مقررات در کتاب زرد رنگ قوانین تبلیغاتی کشور مصوب شورای عالی انقلاب چنین تأکید می کند: « ترویج زبان بیگانه، غلط نویسی و غلط گویی مجاز نیست، « یا تبلیغ کالاها، خدمات و مصنوعات کشورهای بیگانه در صورتی مجاز استکه عرضه و فروش آن درداخل کشور ممنوعیت قانونی نداشته باشد» ( بند 19، ماده سوم آیین نامه تبلیغاتی محیطی) و همچنین « چنانچه به هنگام تنظیم آگهی های تبلیغاتی ضرورت استفاده از خط بیگانه وجود داشته باشد، بایداندازه خط زبان فارسی بزرگتر از خط زبان بیگانه باشد. ( بند 16، ماده سوم).

چرا داخلی ها؟

امروزه نصب تابلوی سردرمغازه ها با علامت تجاری و عنوان یک شرکت و تولید کننده خارجی یا داخلی نه تنها درخیابان های شمال و جنوب و شرق و غرب تهران، بلکه درسایر شهرستان ها نیز رواج یافته است.

در مورد شرکت های خارجی، نصب تابلو با حروف غیرفارسی، ولو غیرقانونی، قابل توجیه است، اما چرا تولید کنندگان داخلی از حروف بیگانه استفاده می کنند؟

دکتر« محمد صحفی» معاون امور مطبوعاتی و تبلیغاتی وزارت ارشاد، اواخر آذرماه در جمع نمایندگان رسانه های دیداری، شنیداری و مکتوب حاضر شد تا تأکید کند که هردو نوع تابلو از لحاظ قانونی، خارج از ضوابط نصب شده و باید در یک فرصت یک ماهه جمع آوری شود، وگرنه طبق تبصره هشت قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب دی ماه 1375 مجلس شورای اسلامی، تولید و توزیع کنندگان کالاها، صاحبان مراکز کسب و پیشه درصورت تخلف به ترتیب به مجازات و دریافت اخطارکتبی، تعویض علایم و نشانه ها پس از اعلام وزارت ارشاد توسط وزارت کشور یا دستگاه ه های مربوط با هزینۀ مختلف، تعطیل موقت محل کار و درنهایت لغو پروانه کار محکوم خواهند شد.

به گفتۀ «صحفی» در تابلوهای کالاهای داخلی برخلاف آنچه در سطح شهرها مشاهده می شود، فقط باید از علایم فارسی استفاده شود، مگر درکالاهایی که مستقیم برای صادرات به سایر کشورها ارسال می شود.

درتابلوهای کالاهای خارجی مانند سونی، ال. جی. و .... نیز نمی توان از حروف غیرفارسی استفاده کرد، مگر هنگامی که به درج علامت و نشانه تبلیغاتی تولید کننده خارجی نیاز باشد، آن هم تنها درصورتی که 70 درصد نوشته های سطح تابلو فارسی درج شود.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد تأکید کرد که این ضوابط در بیلبوردهای تبلیغات به دلیل نظارت در بیشتر موارد رعایت شده، اما تابلوهای سر در مغازه ها و فروشگاه ها تا حدودی تابع بی نظمی است که کمیته ایجاد هماهنگی میان نیروی انتظامی، شهرداری و وزارتخانه های بازرگانی و صنایع تا پایان مهلت تعیین شده به تخلفات رسیدگی خواهد کرد.

« صحفی» از این انتقاد دارد که درکشورهایی مانند فرانسه، آلمان و حتی عربستان برای حاکم نشدن حروف انگلیسی، علایم شرکت های بزرگ را به زبان خود یعنی آلمانی، عربی یا فرانسوی می نویسند، اما در ایران حتی علایم داخلی نیز گاهی به انگلیسی در تابلوهای سر در مغازه ها نگارش می شود.

همان 30 درصد کافی است

« منوچهر مستوفی» کارشناس بازاریابی که در امور تبلیغات یکی از تولید کنندگان کالاهای صوتی و تصویری خارجی فعالیت دارد، می گوید: برای توریست ها و مراجعه کنندگان خارجی در یک کشور بیگانه دشوار است که مثلاً بانک ها را به زبان چینی یا رستوران ها را به زبان فرانسه بیابند. به همین دلیل شاید درج برخی عناوین به زبان رایج دنیا یعنی انگلیسی ضروری باشد، اما سوء استفاده شده و حروف انگلیسی با اندازه های بزرگ، خارج از ضوابط به کار گرفته می شود، درحالی که همان 30 درصد برای اطلاع رسانی درباره محصولات و کالاها به افراد خارجی یا نصب علایم تجاری کافی است. اما مدیر تبلیغات یکی از شرکت های صوتی و تصویری خارجی که در تهران نمایندگی دارد، انتقاد می کند که برای اصلاح وضعیت و منع استفاده از عبارات خارجی  که مورد  نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی است، وزارت ارشاد می تواند ابتدا اصلاحات را در نهادهای دولتی آغاز کند.

این مدیر تبلیغات که نمی خواهد نامی از او در گزارش « دانش تبلیغات» منتشر شود، می گوید:  « سردر بسیاری از وزارتخانه یا در سربرگ نامه ها عنوان انگلیسی به اندازه عنوان فارسی درج شده است. حتی 50 درصد اسکناس های ایرانی به زبان انگلیسی است. پس چرا ابتدا با بخش غیر دولتی برخورد می شود؟»

تابلوسازها، پولداز نمی شوید!

شاید هنگام اعلام خبر مهلت یک ماهه برای تغییر تابلوهای سطح شهر، تابلوسازان، بویژه آنها که با مغازه های خیابان جمهوری، میردادماد، بهارستان، ولی عصرو ... ارتباط داشتند، خوشحال شده و پنداشته باشند که بزودی برای ساخت یک تابلو سردر به طور متوسط 2تا 4 میلیون تومان دریافت کنند. اما واکنش فروشندگان این اندازه سریع نبود. بسیاری از مغازه دارها، مخصوصاً فروشگاه های صوتی و تصویری، یا از عزم جدی وزارت ارشاد برای پیگیری حقوقی قضیه اطلاع ندارند یا تصمیمی برای تغییر تابلوی سردر فروشگاه خود نگرفته اید. مدیر یکی از نمایندگی های کارخانه  « ناسیونال» که درحال تغییر تابلوی بزرگ فروشگاه خیابان جمهوری به « پاناسونیک» است، می گوید: « ما طبق قراردادمان با نمایندگی عمل می کنیم. تغییر تابلو به عهده آنهاست، چون نمی توانیم هزینه تغییر این تابلو را که 8 میلیون تومان برای ساخت آن پرداخت شده، بپردازیم.» هرچند مدیر فروشگاه درحال تعویض تابلوست، اما نصب تابلوی جدید را تنها به عهده نمایندگی کارخانه می داند.

مستوفی کارشناس تبلیغات معتقد است با وجود استدلال صحیح و قانونی وزارت ارشاد، مهلت تعیین شده برای فروشگاه ها ناکافی است.

به گفته وی، برای نصب هر تابلو سر در مغازه ها قراردادهای سه ماهه تا یک ساله بسته می شود و پیش از انقضای موعد مقرر، مدیر فروشگاه نمی تواند تابلو را تغییردهد. از سوی دیگر برای تهیه هر متر مربع به طور متوسط 25 هزارتومان و با در نظرگرفتن عوارض شهرداری 50 هزارتومان هزینه می شود که تغییر سریع تابلو به زبان نایندگی فروش کالاهای خارجی است.

« تقوی» مدیر یکی دیگر از فروشگاه ها در خیابان جمهوری می گوید که معمولاً برای نصب تابلو در قراردادهای چند ماهه مبلغی از نمایندگی کالاهای مورد تبلیغ دریافت نمی شود، اما چون هزنیه ساخت تابلوهای سردربزرگ و زیبا زیاد و گاهی تا حدود 8 میلیون تومان برآورد می شود، فروشندگان ترجیح می دهند با نمایندگی ها وارد معامله شوند.

بسیاری دیگر از فروشندگان و نمایندگی های فروش کالاهای خارجی اطمینان دارند که درمهلت تعیین شده امکان تعویض تابلوها وجود ندارد و وزارت ارشاد باید حداقل تا پایان سال مهلت بدهد.

 

Read 1713882 times

1602947 comments

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.